La Grace slaví! Z regaty ve Středomoří veze 5 hlavních cen

LA SPEZIA (IT) – Slavnostní předávání cen suverénně ovládla Česká plachetnice La Grace. Posádka ze země, jejíž lidé musí za mořem cestovat stovky kilometrů, za sebou nechala i posádky z námořnických velmocí, jakou je třeba Rusko. Ke třetímu místu v první etapě v kategorii A, přidala ve druhé etapě prvenství jak ve své kategorii, tak i celkové a právem se stala vítězem celé regaty.

La Grace cílem v italské La Spezii projela ve čtvrtek v 6:17 hodin ráno. Místo ovací pro vítěze ji však čekal ztichlý přístav. Ředitel závodu Mike Bowles regatu totiž z bezpečnostních důvodů a pro neschopnost některých lodí doplout včas na páteční přehlídku předčasně ukončil. Pravidla to umožňují. La Grace se tedy bude počítat jako konečná její poloha o půlnoci a bude penalizována za nedojetí do cíle.

V nejistotě, jak celý závod dopadl, byla posádka Pepy Dvorského a fanouškové po celém světě drženi celý den. V prozatímních výsledcích se totiž stále objevovala na prvních příčkách i po penalizaci za nedojetí do cíle. Je totiž pravidlem, že jury výsledky neprohlásí za oficiální, dokud nedoplují všechny lodě do cíle a neodevzdají protokoly. Hořkou pachuť zmatků vystřídala obrovská radost v pátek odpoledne, kdy se to objevilo černé na bílém – La Grace má zlato! „První pocity po našem dojezdu do přístavu byly smíšené – radost z dobře vykonané práce a smutek z její marnosti. To co jsme však zažili po vyhlášení výsledků, se nedá dost dobře popsat slovy. To se musí zažít,“ řekl kapitán lodi Josef Dvorský.

Peloton 31 lodí se na trasu dlouhou 175 námořních mil vydal z francouzského Toulone v pondělní poledne. Po startu se lodě rozdělily na tři skupiny a La Grace se spolu s německou školní lodí Alexander von Humboldt II a několika dalšími loděmi vydala střední trasou, která byla o něco rychlejší než severní, ale ne tak dlouhá, jako ta jižní. Doufaly, že se vyhnou bezvětří. To však nevyšlo a 30 NM od Korsiky plachty splaskly a tuto skupinu předjely lodě, které se vydaly jižní trasou a využily příznivý vítr podél pobřeží Korsiky. Nakonec však měli závodníci větru až příliš.

V posledních hodinách závodu plula La Grace ve velmi silném větru 6 až 7 stupňů Beauforta rychlostí 7 až 8 uzlů k severu (pozn. Takovou rychlost loď běžně dosahuje pouze při jízdě na motor). „V oblasti byla silná bouře, nám se ji podařilo díky dobře zvolené závodní taktice projet po jejím okraji, takže nás nápor větru nezasáhl naplno,“ komentoval meteorologické podmínky posledního dne Dvorský. Nikdo z posádky se nevzdával. Všichni dál neúnavně lezli na povel do lanoví a nastavovali plachty podle kapitánových instrukcí. Na lodi téměř nikdo nespal. Píle a houževnatost se vyplatila a na večerním sobotním slavnostním vyhlášení cen zaznělo jméno La Grace hned pětkrát. Posádka tak heslo –„Raději mrtví než druzí,“ se kterým odstartovala regatu už v Barceloně, dodržela do puntíku. Kromě hlavních závodů vybojovala další ceny i v doplňkových sportovních soutěžích.

La Grace je první českou lodí, která získala zlato v nejprestižnější kategorii A.  Navázala tak na úspěchy českých lodí Hebe II a Hebe III, které v minulých letech několikrát zvítězily ve svých třídách, ale i celkově. Např. v roce 2000 v závodě přes Atlantik tam i zpět byla Hebe III ve své třídě 4 x první a 1 x získala zlato i v celkovém pořadí. Úspěšná byla také účast lodi Freelord v roce 2000 v etapě z Janova do Cadizu. K českým úspěchům lze přiřadit i vítězství polské lodi HENRYK RUTKOWSKI v roce 1994, v etapě z Viga do St. Malo v kategorii A, protože tehdy byla loď obsazena kompletně českou posádkou.

Tall Ships regata je především závodní společenská přehlídka krásných lodí. V každém ze zúčastněných měst se o víkendu koná festival Tall Ships, který v jednotlivých městech navštíví až sta tisíce lidí. Každá z lodí se našňoří a lidé si ji mohou prolézt od přídě a po záď. Pro posádky je připravený bohatý kulturní i sportovní program. Součástí jsou i crew parade, při kterých se v průvodu městem představí posádky jednotlivých lodí.

Letošní závod začal v Barceloně 21. září. Týden na to pokračoval ve francouzském Toulone a od 3. října se otevřely brány přístavu lidem v Italské La Spezii. Celá akce bude ukončena 7. října.