Proč galerie v garáži ?

KRÁLOVSKÉ MĚSTO PODIVÍN A KULTURAOd roku 1222 je Podivín městem, od r.1261 se může pyšnit titulem "královské město" Já se tím také svým známým a lidem co jsem vozil na výlety chlubil. Co se týká kultury, máme u nás spolek divadelních ochotníků, loutkové divadlo pěvecký kroužek, hudební školu, šohaji se stárkami pořádají hody a snad sem na nikoho nezapomněl. Jenom mi nějak chybí něco jako městské kulturní a informační centrum, Na cestách po světě mají I-čka v kdejaké vesnici, v okolních dědinách a městech co byly ještě nedávno dědinami taky. Jenom naše královské město pořad nic. Nemáme tu prostor, kde by zvědavý poutník našel informace o našem městě, o okolí a to jsme prosím vstupní branou do lednicko-valtického areálu! Soukromá galerie u paní Vojtkové skončila a nemáme tu místo, kde by se dali pořádat výstavy, besedy se zajímavými lidmi a tak podobně.
Několikrát jsem byl u Zdenka Hasilíka, fotografa a našeho kronikáře. Velmi obdivuji jeho bohatý a pečlivě vedený archiv fotografií - historie Podivína ve fotografii - od nejstarších snad sto let starých fotek až po současnost, srovnání různých částí města vyfocených z jednoho místa v rozmezí několika desetiletí. Je moc velká škoda, že fotky zahálí v šanonech a nikdo je nevidí. Zdeňkovi se líbily moje fotky z výletů a tak vznikl nápad udělat výstavu. A taky vznikl problém kde to udělat. Městská hala je vytížená sportovci, bývalé kino taky a navíc se tam s něčím obchoduje. Nemáme tu místo, kde by se na pár víkendů mohla nainstalovat výstava, tak aby mohli přijít všichni zájemci z našeho města i z okolí. Naštěstí nám vyšel vstříc pan starosta a městský úřad. Výstava by se mohla konat v zasedací místnosti městského úřadu - "provizorně". Se Zdeňkem jsme občas udělali nějakou výstavu, někde v "provizorních" prostorách. V pátek večer rychle nainstalovat, v neděli večer rychle uklidit - aby jsme nenarušili provoz v provizorně pronajatém místě. Pak jsme dostali vynadáno od občanů, kteří v daný víkend neměli zrovna čas. A to nás moc mrzelo. Vážíme si nabídky městského úřadu, ale nějak se nám nepodařilo skloubit náš volný čas a možnosti města.
Fotky se mi nějak přemnožily a do místnosti na úřad by se stejně nevešly. Taky jsem si chtěl vyzdobit garáž. Tak mne napadlo vyměnit "provizorium" za "dočasně" 5.dubna zahajujeme provoz GALERIE V GARÁŽI U KOCOURA výstavou fotografii Zdenka Hasilíka - HISTORIE PODIVÍNA VE FOTOGRAFII a CESTY TOULAVÝ - fotky z mých cest..Bude to první vlaštovka a takový průzkum zájmu občanů o takové akce.Díky mým výletům mám dost kamarádů - plují po moři, pořádají jachtařské závody, potápí se, zkoumají jeskyně, provozují paragliding, proletěli nejen Evropu, ale také tak exotické země jako Brazílie, Venezuela, Kazachstán, Kirgystan, Maroko. Mají krásné fotky a filmy z létání na padácích, plaveb po moři, z průzkumu jeskyň a byli by ochotni se o své zážitky podělit. Pokud by bylo místo pro pořádání takových akcí. Ale jen zbabělci mají malé cíle.
Na mé první výstavě fotek z plaveb po Jadranu jsem rozdával brožurku, kde jsem měl články z plaveb a pár fotek. Vytiskl mi ji spolužák a kamarád Luboš Adámek ve své tiskárně. Tisk mi tehdy zaplatili sponzoři. Tak mne napadlo nechat natisknout takovou malou, nebo troch větší brožurku, nebo knížečku něco jako dějiny města Podivína ve fotografii. Lubošovi se nápad moc líbí, je ochotný vytisknout cokoliv, pouze za režijní náklady. Naši občané zastávají důležitá místa ve firmách, podnikají a nebo jsou jenom zaměstnaní, mají malý plat či důchod a záleží jim na kulturním rozvoji města a zaznamenání jeho historie. Snad by se nějaká korunka našla. Možná si říkáte, že tisknout nějakou brožurku, nebo knížku je blbost. Máme přece počítače NET, digi foto, CD, DVD. MP3 Ale kde bude za pár pětiletek tato dnešní nejmodernější technika? Tam, kde je dnes nejmodernější technika minule doby - fotoaparáty a kamery na film,cívkové magnetofony a černobílé televize - u pana Hrdličky na sběrném dvoře. Jenom klasické tištěné materiály by mohly zůstat v knihovnách našich občanů jako obrazy doby minulé a poselství pro budoucí generace. A jako důkaz o kulturnosti občanů dnešní doby. A taky se říká - kdo nezná historii, nemá budoucnost…
Já, jako občan královského města Podivína dávám do banku prvních tisíc korun. Moc mne zajímá, jestli v tom zůstanu sám. Luboš mi možná ze známosti vytiskne titulní stránku -"Dějiny města ve fotografii " a ve stavebninách si koupím cihlu - symbolický základní kamínek do městského kulturního a informačního centra. A nebo se mýlím? Traduje se, že v Podivíně bývalo před válkou snad dvacet hospod. Jestli je důkaz o kulturnosti občanů města nevím. A co se tam tehdy povídalo taky nikdo neví… Možná se vedli pivní kecy o tom,že se v královském městě nic neděje. V létě si rád vychutnám orosené pivečko ve stínu stromů u Chatrných. Řečem v tajných šifrách - o penaltách, ofsajdech a "kapřícich" sice vůbec nerozumím, ale moc by se mi líbilo,kdyby do českých dějin vstoupil pojem "druhá pražská defenestrace". Jenom nevím jestli by nám to pomohlo. Na Hrad by přišli jiní pantáti a ty by osud našeho města a jeho kultura vůbec nezajímala a nic nám nedají. Jak zpívá klasik -" ti co něco mají, nám nic nedají". Co si neuděláme sami, to mít nebudeme. A to, co si o nás budou povídat generace, co přijdou po nás můžeme ovlivnit právě dnes. Zůstane pouze tradice o počtu hospod? Možná se dochovají letáčky z předvolebních kampaní.. Sliby stran a sdružení o rozvoji města a jeho kultury. Copak tomu asi řeknou naší potomci? Že z předvolebních slibů zůstalo jenom to, co obvykle zůstává z předvolebního guláše? V roce 1852 byla postavena budova "Staré radnice". Jedno století ji naši předkové dokázali udržovat v normálním stavu. Jaké tehdy vládli strany nevím. Pod rudou vlajkou padesát let chátrala Dnes mají politické strany snad všechny barvy duhy. A Stará radnice chátrá dál. Samotný Městský úřad peníze na opravu těžko sežene. Bylo by to ideální místo na městské kulturní a informační centrum muzeum, galerii…Je věcí každého občana, co po nás zůstane… Jestli jsme ochotni obětovat dnes něco ze svého, pro generace budoucí.

Galerii a místo k pořádání výstav už v Podivíně máme - "DOČASNĚ"

Luděk KOCOURek

březen 2008


Luděk Kocour Kocourek


Copyright © 2010-2013 - Galerie v garáži u Kocoura

Kontakt:
ludek.kocourek.xyz(zavináč)seznam.cz

Webmaster: Radek Kocourek (mail)
Úvod * Galerie v garáži * Fotogalerie * Videa * Odkazy * Kontakt
- - - - - - r e k l a m a - - - - - -